PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT e-mail GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Do zwalczania kołatków (robaków) w surowym drewnie polecamy skuteczny i wygodny w użyciu środek. Można go stosować do surowego drewna oraz do powlekania wewnętrznych elementów mebli. XYLODHONE T.I. Grzybo- i owadobójczy - Aquarethane. Dostępny w marketach budowlanych. W porównaniu do środków zawierających rozpuszczalniki organiczne (często benzynę lakową) tu rozpuszczalnikiem jest woda. Jest to niezwykle wygodne, gdyż nie występuje zagrożenie pożaru i, co ważne w zimie, nie wymaga tak intensywnego wietrzenia.

Do powierzchni politurowanych należy stosować środki w sprayu zaopatrzone w rurkę z cienką igłą, np. FONGITOL firmy STARWAX.

Porada Pracowni W fabrycznym zestawie FONGITOLU jest rurka z igłą zaopatrzoną w plastikowy kapturek. W założeniu ma on służyć do zapobiegania rozpryskiwania się środka. Niestety podczas wstrzykiwania środka do otworów po robakach duża ilość płynu zbiera się w kapturku i po usunięciu igły z otworka prostu wylewa na mebel.

Aby oszczędzić sobie wycierania płynu oraz dużych strat zamiast kapturka na koniec igły wbijamy kawałek gumowej miękkiej uszczelki do kranów. Teraz koniec igły wprowadzamy w otworek a uszczelkę mocno dociskamy do drewna (warto czynności te wykonywać w gumowych rękawiczkach). Naciskamy spray przez 1-2 sekundy, uszczelkę z igłą nadal dociskamy do drewna jeszcze przez chwilę, aby sprężony środek rozprowadził się w korytarzach (często widać jak płyn wytryskuje kilka centymetrów dalej innym otworkiem). Tak postępujemy z innymi otworkami. Pamiętajmy by ściekający płyn co chwilę wycierać do sucha, co zapobiegnie powstawaniu plam na politurze.

    

Środek na kołatki

Środek do zwalczania robaków (kołatków) w drewnie. Do nanoszenia pędzlem na drewno surowe.

Środek na kołatki w spayu

Środek do zwalczania robaków (kołatków) w drewnie. Opakowanie ciśnieniowe z rurką zaopatrzoną w igłę. Bardzo wygodny w użyciu, szczególnie do zwalczania robaków w meblach politurowanych. Nie niszczy politury.

Copyright 2005 - 2010 A VISTA           Aktualizacja maj 2008

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.