PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Wytarta politura- Wieloletnie użytkowanie mebli politurowanych skutkuje wycieraniem się tejże politury w szczególności na blatach stolików i biurek. W tej instrukcji opisujemy jak sobie z tym poradzić pod warunkiem, że blat nie jest zniszczony (fornir nie odstaje i nie ma w nim dużych dziur) a jedynie jest starty i ma drobne rysy. Sposób jest prosty i nie wymaga żadnych fachowych narzędzi i umiejętności a potrzebne środki dostępne są w marketach budowlanych. Powierzchnie bardziej zniszczone wymagają prac opisanych w działach Naprawa powierzchni lub Naprawa gruntowna naszego Poradnika.

Co jest potrzebne- Politurowany blat lub inną startą część mebla powlekamy specjalnym woskiem pielęgnacyjnym lub barwiącym do mebli (zawiera on pewną ilość barwnika). Nie należy się obawiać barwnika - nie zabarwi on mebla a jedynie nada politurze głębię barwy. Do blatów mebli, na których potem ustawiamy przedmioty lub kładziemy gazety i pisma należy użyć środka zawierającego więcej tzw. twardych wosków niż miękkich. Idealne do tego celu są woski w paście, np. Kremy Woskowe - Sekret Stolarza Artystycznego firmy Syntilor, Wosk Barwiący Do Konserwacji Mebli Zabytkowych marki Liberon oraz Woski Antiquaire firmy STARWAX.
UWAGA: Wyżej wymienione woski nie zależnie od swoich nazw nadają się świetnie do odświeżania mebli. Natomiast firma STARWAX produkuje także Woski Barwiące Antiquair które zawierają dużo więcej barwników niż wspomniane wcześniej i nie powinny być stosowane do odświeżania mebli. Każda z w/w firm produkuje także woski w płynie, które są za rzadkie do naszych potrzeb (zwykle stosuje się je do powlekania rzeźb). Woski w pastach są dostępne w metalowych puszkach o pojemności 500ml oraz słoikach o pojemności 375 ml. Można je kupić w dużych marketach budowlanych.

Dobór koloru wosku - Woski pielęgnacyjne lub barwiące w/w firm dostępne są w wielu kolorach odpowiadającym gatunkom drewna, np naturalny, orzech jasny, dąb ciemny, czereśnia, mahoń itd. Kupując wosk dobieramy go do gatunku drewna, z którego wykonany jest mebel, np. dąb. Natomiast jego odcień, np. dąb jasny lub dąb ciemny, powinien być zawsze nieco ciemniejszy niż odcień mebla. Dlaczego takie zalecenie? Wosk wnika w pory, otworki i szpary w politurze - w ten sposób właśnie maskuje drobne nierówności i je wygładza i gdyby był jaśniejszy niż zapoliturowane drewno byłoby go po prostu widać w tych rowkach i porach. Po otwarciu puszki wosk może nam się wydać ciemniejszy niż powinien. Nie przejmujemy się tym, gdyż nanoszona warstwa jest bardzo cienka i jaśnieje po wyschnięciu. Jeśli chcemy upewnić się jaki ma odcień, należy trochę wosku palcem nanieść na biały papier.

Jak to zrobić- Wosk nanosimy na czysty mebel. Jeżeli przeprowadziliśmy  czyszczenie opisane w rozdziale politura czyszczenie - powinniśmy odczekać 1-2 tygodnie lub mebel przemyć jedynie samą benzyną bez oleju. Do rozprowadzania wosku używamy szmatkę flanelową (stara koszula) lub bawełniane pakuły. Wosk rozprowadzamy na niewielkiej powierzchni szybkimi okrężnymi ruchami i zaraz potem wyrównujemy pociągnięciami wzdłuż słojów drewna. Zalecenie to wynika stąd, że rozpuszczalnik zawarty w wosku szybko paruje i jeżeli zostawimy warstwę zbyt grubą i do tego w poprzek słojów to wypolerowanie tak powstałych smug będzie trudne i pracochłonne. Po kilku godzinach powleczone woskiem powierzchnie polerujemy miękką szmatka flanelową (uzyskamy wysoki połysk) lub miękką szczotką z naturalnego włosia (uzyskamy wykończenie półmatowe). Zwykle wskazane jest naniesienie dwóch cienkich warstw wosku.

UWAGA PIERWSZA: Woski pielęgnacyjne i barwiące barwią - ręce!  Zalecamy założenie gumowej rękawicy kuchennej lub roboczej, niestety one też się zabarwią. Nie należy używać jednorazowych lateksowych rękawic lekarskich, gdyż natychmiast rozpadną się od benzyny zawartej w wosku. W najgorszym wypadku można na rękę założyć torebkę plastikową.    

UWAGA DRUGA: Wosk zawiera palne rozpuszczalniki. Podczas pracy nie palimy, nie zapalamy gazu, wietrzymy pomieszczenie itp.  

Porada Pracowni- Instrukcje użytkowania umieszczone na opakowaniach wosku zalecają między innymi nakładanie wosku stalową wełną 000. Takie nakładanie wosku stosuje się do drewna surowego stąd w opisywanym tu odświeżaniu zalecamy używanie flaneli lub bawełnianych pakuł.    

    
[Rozmiar: 2556 bajtów]

Wosk barwiący Black Bison marki LIBERON

[Rozmiar: 4201 bajtów]

Wosk Antiqaire firmy STARWAX

[Rozmiar: 2735 bajtów]

Pasta Woskowa Sekret Stolarza Artystycznego firmy SYNTILOR

 
Copyright 2005 -2010 A VISTA           Aktualizacja wrzesień 2008

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.