PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ USŁUGI PRACOWNI

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Co warto wiedzieć o
powierzchniach
woskowanych
- Drewno
(mebel) wykończony
woskiem ma bardzo piękny
aksamitny połysk, ani
matowy, ani błyszczący jak
w wypadku politury czy
lakieru. Wykończenie
woskiem jest wskazane do
prostych, surowych mebli,
także antyków, o
powierzchniach wykonanych
z litego drewna, np dębu.
Wosk także świetnie
maskuje drobne zadrapania
i ubytki w meblach
politurowanych (nanosi
się cieniutką warstwę
wosku na politurę).
Nie zaleca się jednak
woskować wartościowych
stylowych starych mebli
- te zdecydowanie lepiej
jest pokryć tradycyjną
politurą szelakową.
Warto także pamiętać,
że wykończenie woskiem
nie jest zbyt trwałe, ani
odporne na płyny,
temperaturę, trzeba je
także raz do roku odnawiać
a po kilku latach zmywać
nałożone warstwy wosku
i powlekać na nowo.
Stąd nie zaleca się
woskować mebli
intensywnie użytkowanych,
np krzeseł, blatów stołów,
mebli przeznaczonych do
kuchni lub łazienki
(pryskająca woda pozostawia
plamy), lecz beż obaw można
zawoskować półkę, szafę
lub komodę.

Woskowanie: Zanim przystąpimy do woskowania mebel lub drewniany przedmiot musi być starannie oczyszczony, oszlifowany i co ważne wygładzony drobnym papierem ściernym 240 a na koniec najlepiej włókniną ścierną 320 - 360. Drewno przed woskowaniem można dodatkowo zabejcować. (patrz tekst po prawej)

Woskowanie  Przygotowane drewno woskujemy za pomocą gotowego do użycia wosku sprzedawanego w puszkach lub słoikach. W większości marketów budowlanych znajdziemy duży wybór tych produktów. Jak dobrać właściwy wosk patrz rozdział wosk >>

UWAGA: Do woskowania mebli nie stosujemy czystego wosku pszczelego (z pasieki)). Ma on intensywny żółty kolor i nadaje się jedynie do wykończania wnętrza szuflad.

Co jest potrzebne  gotowy do użycia wosk, pakuły bawełniane lub szmatka flanelowa, techniczne rękawice powlekane gumą, tzw neoprenowe lub nitrylowe (cienkie jednorazowe rękawice lekarskie lub kuchenne nie nadają się do tego celu, gdyż rozpuszczalniki zawarte w wosku prawie natychmiast je rozpuszczają), flanela do polerowania.

Jak to zrobić  Nabieramy szmatką niewielką ilość wosku i wcieramy go w drewno ruchami okrężnymi. Gdy rozprowadzimy nabraną na szmatkę ilość wosku wygładzamy go tą szmatką wzdłuż słojów drewna.

UWAGA  Wosku należy nanosić tylko tyle ile uda się wetrzeć w drewno. Ta uwaga jest istotna, gdyż nałożenie zbyt grubej warstwy bardzo utrudni polerowanie. Aby osiągnąć grubszą warstwę należy wielokrotnie nanosić wosk, polerować go i ponownie nanosić.

Po nałożeniu pierwszej warstwy wosku pozostawiamy go do wyschnięcia zwykle na kilka godzin (patrz instrukcja na opakowaniu). Następnie powierzchnię polerujemy flanelową szmatką. Teraz można drewno ponownie zawoskować i postępować jak opisano wcześniej. Nakładamy tyle warstw wosku aż uzyskamy pożądany efekt.

Jaki wosk Na płaskie powierzchnie półek, stołów, szafek najlepiej nadają się woski twarde sprzedawane w puszkach i słoikach. Natomiast do woskowania elementów obłych (toczonych) lub rzeźbionych wygodniejsze są woski płynne. Nanosi się je miękkim pędzlem, natomiast poleruje miękką szczotką z naturalnego włosia.

Powierzchnie bejcowane przed woskowaniem lub lakierowaniem można dodatkowo zabezpieczyć - specjalnym lakierem akrylowym, np. Utrwalaczem firmy STARWAX. Zabezpiecza on drewno (tylko częściowo) przed wodą zamykając jego pory, ułatwia nanoszenie wosku. Zwykle nanosimy dwie warstwy utrwalacza. Po wyschnięciu powierzchnię należy lekko przeszlifować wełną stalowa 000. Teraz mebel można woskować.

Czy warto bejcę zabezpieczyć utrwalaczem przed woskowaniem? Otóż mebel zabejcowany lub nie, pokryty samym woskiem nie jest odporny na wodę a tym bardziej na inne kolorowe płyny jak, np. czerwone wino. Stąd aby uniknąć ewentualnych plam, w szczególności na blatach stołów warto bejcę zabezpieczyć utrwalaczem. Dodatkową zaletą utrwalacza jest wypełnienie porów drewna a więc uniknięcia efektu czarnych kropek podczas stosowania ciemnych wosków barwiących - o czym wspomniano w tekście po prawej.

Czy bejcowanie przed woskowaniem jest konieczne? Drewno surowe lub oczyszczone i oszlifowane do "surowego" można powlec woskiem bez bejcowania. Warto jednak pamiętać, że nawet użycie wosku barwiącego nie nada drewnu głębokiej barwy. Woski dobrze służą wykańczaniu powierzchni, nieco ją zabezpieczają, podbarwiają i lekko "aksamitnie" "wybłyszczają. Powierzchnie woskowane dobrze wyglądają, gdy stosujemy woski barwiące o niezbyt ciemnych odcieniach. Wynika to z faktu, że bardzo ciemny wosk (ciemny orzech lub ciemny dąb) naniesiony, np. na jasne surowe drewno, np. dębowe (ewent.fornir) zabarwi jego pory prawie na czarno, w efekcie uzyskamy centkowane (w kropeczki) wykończenie.
Stąd wniosek, że jasne drewno lepiej będzie wyglądało wykończone jasnym woskiem, natomiast ciemne - ciemnym. Kolor wosku, nie zależnie od tego czy będzie to wosk pielęgnacyjny (nie barwi tylko nadaje głębię) czy też wosk barwiący (mocno barwi), trzeba dobierać do gatunku drewna: do drewna dębowego wosk o zabarwieniu jasnego, średniego lub ciemnego dębu, do drewna orzechowego, wosk o zabarwieniu jasnego lub ciemnego orzecha. Natomiast powlekając sosnową szafkę woskiem barwiącym o odcieniu mahoniu nie uzyskamy mahoniowego mebla - będzie to po prostu czerwona sosna!

Utrwalacz

Utrwalacz bejcy firmy Starwax

Wosk pielęgnacyjny

Wosk pielęgnacyjny

wosk barwiący

Wosk barwiący

powrót do strony głównej >>

Copyright 2005 - 2010 A VISTA      Aktualizacja maj 2008

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.