PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT e-mail GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Wosk - W meblarstwie oraz pracach plastycznych stosowany jest wosk pszczeli z różnymi dodatkami. Jest substancją plastyczną zatrzymującą gazy oraz ciecze, stąd świetnie nadaje się do impregnacji drewna surowego lub wykańczania drewna politurowanego. Do rozprowadzania na powierzchni drewna rozcieńcza się go terpentyną lub benzyną.

Proponujemy stosowanie gotowych produktów w postaci pasty lub płynu. Są one dostępne w różnych kolorach odpowiadającym gatunkom drewna, np. dąb, mahoń, orzech itp.

Woski pielęgnacyjne i barwiące - W sprzedaży spotykamy takie dwie odmiany wosków.
Woski pielęgnacyjne - stosujemy do konserwacji mebli już woskowanych, tzn gdy chcemy mebel odświeżyć, np raz na pół roku lub gdy straci ładny wygląd. Woskami pielęgnacyjnymi także odświeżamy powierzchnie mebli politurowanych.
Woski barwiące - służą natomiast do intensywniejszego zabarwienia surowego drewna.

Jak dobrać właściwy kolor wosku? Zarówno w wypadku drewna surowego jak i wykańczania politurowanego kolor dobieramy do gatunku drewna tj. drewno dębowe woskujemy woskiem barwiącym w kolorze dębu. Producenci wytwarzają jeden do kilku odcieniu tego samego koloru (gatunku), np. dąb jasny, średni lub ciemny. Oczywiście można przykładowo drewno sosnowe zawoskować na kolor, np. mahoniu, ale nie da to oczekiwanego efektu.

Wosk w płynie czy w paście? Do woskowania drewna surowego woski w płynie wydają się być lepsze, gdyż wsiąkają głębiej w pory i lepiej nasączają drewno. Stosuje się je także do powlekania rzeźb. Do wykończenia powierzchni użytkowej - blatów stołów oraz do konserwowania mebli politurowanych lepsze są woski twarde dostępne w pastach. O zastosowaniu wosku do odświeżenia mebla politurowanego przeczytaj w rozdziale:

Wytarta politura >>

   
  [Rozmiar: 2735 bajtów]
Pasta woskowa
[Rozmiar: 15057 bajtów]
Pasta woskowa
[Rozmiar: 3994 bajtów]
Wosk w płynie
Copyright 2005 - 2010 A VISTA      Aktualizacja maj 2008

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.