PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ USŁUGI PRACOWNI

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

O usuwaniu powłoki farby, lakieru, politury

1. Usuwanie farby
2. Usuwanie lakieru, lakierobejcy
3. Usuwanie politury szelakowej

Sposób i możliwość usunięcia starej powłoki zależą od tego czym pokryty jest mebel - farbą, lakierem czy politurą oraz czy jest to drewno lite czy fornirowane.

1. Usuwanie farby (powłoka nieprzezroczysta, np. biała), odczyszczenie mebla do "czystego" drewna jest prawie niemożliwe w domowych warunkach. Mamy na myśli taki stan mebla, by nie było widać ani śladu pozostałości starej farby. Jest to niezbędne, gdy chcemy go powlec lakierem, woskiem lub politurą - środkami o powłokach półprzezroczystych. Można się pokusić o odczyszczenie mebla wykonanego z litego drewna i mającego stosunkowo płaskie i równe powierzchnie, np. stołu z prostymi nogami. Na czym polega trudność? Podczas malowania farbą, np. białą w najdrobniejsze pory, szpary, połączenia drewna wniknęła farba. Nawet jeżeli usuniemy ją środkami chemicznymi, a następnie będziemy szlifować powierzchnię szlifierką (tylko lite drewno i płaskie powierzchnie) to jeszcze trzeba usunąć resztki farby ze wspomnianych szpar i szczelin. W pracowni robiliśmy to mikrowiertarką DREMEL z użyciem licznych drobniutkich diamentowych frezów (efekt tej żmudnej pracy można zobaczyć w Galerii Prac - "Sosnowy kredens kuchenny".Gdyby pomalowany farbą mebel pokryty był fornirem lub wykonany z litego drewna o dużej liczbie porów, np. dębu mającego niezliczoną ilość maleńkich dziurek to praktycznie usunięcie "do czysta" farby nie będzie możliwe. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak mebel oczyścić z grubsza, wypełnić ubytki szpachlówką, wyszlifować na gładko i ponownie pomalować farbą kryjącą (takie rozwiązanie zwykle stosuje się do starych malowanych na biało kredensów kuchennych).

2. Usuwanie lakieru, lakierobejcy (powłoka półprzezroczysta) powłokę usuwamy chemicznymi środkami. Jeżeli mebel wykonany jest z drewna litego można następnie powierzchnie płaskie przeszlifować szlifierką elektryczną, na koniec całość wygładzić ręcznie papierem ściernym. W wypadku mebla fornirowanego nie wolno używać szlifierki, trzeba pozostałości po chemicznym usuwaniu oczyścić wełną stalową lub wyszlifować ręcznie (szlifierka może zniszczyć cienki fornir).

3. Usuwanie politury z drewna litego można użyć środka chemicznego do usuwania powłok, ale dużo szybciej i prościej jest czyścić stalową wełną 0 zmoczoną w denaturacie. Mebel wykonany z drewna litego, który zamierzamy potem bejcować na jakiś kolor i woskować trzeba po usunięciu powłoki (niezależnie od zastosowanego sposobu) bardzo starannie szlifować papierem ściernym, gdyż miejsca nieoczyszczone z resztek lakieru nie przyjmą bejcy (nie zabarwią się).

4. Usuwanie politury z mebla fornirowanego (nie litego) w celu ponownego politurowania
można przeprowadzić zarówno chemicznie jak i denaturatem, lecz jak wspomniano wyżej politurę szelakową najłatwiej usuwa się wełną stalową 0 zmoczoną w denaturacie. Należy pamiętać by go w żadnym wypadku nie szlifować ani ręcznie ani szlifierką elektryczną, gdyż zniszczymy cienką warstwę forniru i starą cenną patynę drewna. Zwykle po usunięciu politury tym sposobem mebel przeciera się bawełnianymi pakułami zmoczonymi w denaturacie. Gdyby nadal na fornirze widoczne były białawe smugi fornir przeciera się wełną stalową 0 lub 00, ale już na sucho, pamiętamy by to robić wzdłuż słojów drewna. Po wykonaniu niezbędnych napraw można tak oczyszczony fornir ponownie politurować.

Żel do usuwania powłok

Żel SCANSOL - środek do usuwania powłok farb i lakierów.

    

Sposoby usuwania powłok:

1. Chemiczne usuwanie powłok
2. Usuwanie politury denaturatem
 

Ze starych mebli farby, lakiery i lakierobejce usuwamy chemicznym żelem, natomiast politurę zmywamy denaturatem (czytaj niżej). W żadnym wypadku w/w powłok nie próbujemy usunąć papierem ściernym ani opalarką. Mechaniczne sposoby nadają się do usuwania powłok z drzwi, okien, sztachet płotów, parkietów, ale nie z mebli!

1. Chemiczne usuwanie powłoki żelem. Do chemicznego usuwania powłok farb, lakierów i lakierobejc używamy dostępnych na rynku gotowych do użycia środków.

Co jest potrzebne  Polecamy środek pod nazwą SCANSOL, który stosujemy w naszej pracowni konserwatorskiej. Ma tę zaletę, że nie trzeba go zmywać wodą ani benzyną jak wiele innych środków a pozostałości po skrobaniu wystarczy oczyścić wełną stalową.

 Co jest potrzebne Środek do usuwania farb i lakierów, najlepiej mały skrobak lub szpachelka stalowa, nieduży pędzel, gumowe rękawice, stare gazety.

Jak to zrobić Na usuwaną powłokę nanosimy gęsty żel miękkim pędzlem (szerokości ok 3-4 cm). Nakładamy go etapami na niewielkie powierzchnie, np. 20 X 30 cm. Staramy się go tak rozprowadzić, by powierzchnię równo pokryć grubą warstwą. Zbyt cienka szybko wyschnie i nie spowoduje odwarstwienia powłoki. Odczekujemy 10 - 15 minut i skrobakiem lub stalową szpachelką (szerokość ok 3-4cm) zeskrobujemy żel z powłoką farby lub lakieru. Najwygodniej jest powłokę usuwać za pomocą małego skrobaka (zobacz rozdział Narzędzia ręczne). Stalowa szpachelka powinna być nowa lub mieć ostrą krawędź, tj. spiłowaną pod katem prostym, w przeciwnym razie nie będzie zdzierać powłoki lecz po niej się ślizgać. Jeżeli ją sami spiłujemy to warto krawędź przetrzeć papierem ściernym 400, by nie mała zadziorów, które pozostawią rysy na drewnie.
Wyschnięte pozostałości oczyszczamy wełną stalową "1" lub "0". Gdy pozostałości żelu nie dają się usunąć wełną lub widoczne są jeszcze drobne nie zeskrobane ślady lakieru lub farby (błyszczą pod światło) nanosimy ponownie żel, tym razem bardzo cienko i prawie od razu ścieramy go wełną stalową do czystego. Użycie wełny zamiast papieru ściernego zapobiega podrapaniu powierzchni i zniszczeniu naturalnej patyny starego drewna.
UWAGA 1. Zwykle nie udaje się usunąć całkowicie powłoki farby lub lakieru za pierwszym razem i konieczne jest ponowne naniesienie żelu.
UWAGA 2. Aby zapobiec wyschnięciu żelu zanim zmiękczy powłokę (dotyczy to grubych powłok) warto powleczone żelem miejsce szczelnie przykryć cienką folią termokurczliwą lub choćby rozciętą torebką plastikową. Po odczekaniu ok. 10 minut nie zdejmujemy całej folii, lecz odkrywamy jedynie fragment, który będziemy skrobać itd.

UWAGA 3 Chemiczne żele do usuwania powłok mają następującą właściwość:
1. Są żrące (zawierają ług) - zakładamy gumowe rękawice nitrylowe (nie kuchenne) lub jednorazowe wykonane z przezroczystej folii a pod mebel podkładamy gazety, na które będzie można zrzucać zeskrobane resztki. Uważamy by nakładany żel lub zeskrobane resztki nie dostały się na inne meble lub parkiet, gdyż spowodują ich zniszczenie.
2. Stosunkowo szybko wysychają, stąd nakładamy je na małe powierzchnie i po odczekaniu 10-15 minut zeskrobujemy wraz z powłoką w ciągu następnych 10 minut. Skrobak, szpachelkę , pędzel myjemy ciepłą wodą z detergentem. Szpachelkę suszymy, gdyż jeśli wykonana ze zwykłej stali natychmiast zardzewieje.
3. Staramy się całkowicie i bardzo dokładnie usunąć całą powłokę. Jeżeli nie daje się dobrze usunąć sprawdzamy czy warstwa żelu nie była za cienka, nie czekaliśmy zbyt krótko lub zbyt długo. Pamiętajmy by skrobak lub szpachelkę mocno dociskać do powierzchni drewna.

2. Usuwanie politury denaturatem Aby nie zniszczyć naturalnej patyny drewna (forniru) w szczególności, gdy mamy zamiar mebel ponownie politurować starą powłokę politury należy zmyć denaturatem. Nie wolno jej usuwać papierem ściernym!
Niezbyt duży kłębek wełny stalowej 0 zwilżamy denaturatem i pocieramy niewielką powierzchnię politurowanego drewna. Po kilku minutach, gdy politura zmięknie powstanie coś w rodzaju brudnego "błotka". Miejsce to nadal pocieramy wełną i gdy "błoto" zacznie wysychać zbieramy je szybkimi ruchami kłębka wełny. Kłębek wełny można użyć kilkakrotnie zwilżając go denaturatem dopóki nie będzie zupełnie brudny. Po zgrubnym oczyszczeniu powierzchni trzeba ją ponownie przetrzeć czystym zwilżonym w denaturacie kłębkiem wełny by zmyć i usunąć wszelki pozostałe resztki politury. Jeżeli na oczyszczonym meblu po jego wyschnięciu widoczny jest biały nalot lub białe smugi oznacza to, że niezbyt dokładnie zmyliśmy politurę. Nalot można usunąć przecierając powierzchnię bawełnianymi pakułami zmoczonymi w denaturacie a jeśli i po tym pozostaną białawe ślady wełną "0"lub "00" na sucho.

UWAGA Delikatnych (cienkich) fornirów staramy się nie moczyć zbyt intensywnie i długo, aby się nie odkleiły (denaturat zawiera 10% wody, która zmiękcza klej). W takiej sytuacji rozkładamy czyszczenie na kolejne dni, by drewno przez noc wyschło. Po takim usunięciu starej politury, następnego dnia mebel nadaje się do nanoszenia nowej politury.

powrót do strony głównej >>

Copyright 2005- 2010 A VISTA       Aktualizacja marzec 2010

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.