PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT e-mail GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Rysy i małe zadrapania na politurze lub lakierze można zabarwić na kolor mebla specjalnym piórem retuszerskim w kolorze mebla, np. f-my Bondex do kupienia w marketach budowlanych, np OBI. Niestety nie dają one zbyt dobrego efektu, gdyż trudno jest dobrać kolor (oferowane jest jedynie kilka podstawowych barw). Czasem lepsze efekty dają poprawki wykonane wodoodpornym flamastrem, np. w jasnym lub ciemnym kolorze brązu. Można je dostać w sklepach dla plastyków lub dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych. Oczywiści piórko lub flamaster jedynie podbarwi ubytek, ale go nie naprawi. O zamaskowaniu miejsc wytartych i zadrapanych czytaj niżej.

Pełne usunięcie głębszych rys wymaga odnowienia całej warstwy politury.


Wytartą lub wyblakłą powierzchnię mebla z drobnymi zarysowaniami najlepiej przetrzeć "Kremem woskowym Sekret stolarza artystycznego" (Syntilor) lub "wosk barwiący w płynie" (Starwax). Kupujemy go w kolorze odpowiadającym gatunkowi drewna i odcieniu nieco ciemniejszym niż mebel, dostępne są np. dąb jasny, złocisty, średni, ciemny, rustykalny i inne. Warto jest kupić wosk nieco ciemniejszy niż odświeżany mebel. (jeżeli po wyschnięciu wosku pory drewna stały się jaśniejsze niż politura, oznacza to, że kupiliśmy wosk o zbyt jasnym odcieniu).


Jeżeli na meblu nie ma przebarwień a dużo jest drobniutkich szparek lub uszkodzeń zamiast kremu lepiej użyć "Pasty woskowej" (Syntilor) lub "Wosku barwiącego do konserwacji mebli zabytkowych" (Liberon) kolor dobieramy jak wyżej. Pasty zawierają więcej twardych wosków i lepiej maskują głębsze zadrapania.


Powierzchnię mebla w dobrym stanie odświeżamy Odnawiaczem do lakieru; (Starwax). Nazwa myli, lecz przeznaczony jest zarówno do mebli lakierowanych jak i politurowanych, zawiera olejek terpentynowy i płynny wosk, jest bezbarwny - wybłyszcza powierzchnię i pogłębia barwę.
Przed przystąpieniem do odświeżania powierzchni (szczególnie blatów stolików) warto usunąć z niej zabrudzenia powstałe od wody, herbaty z cukrem i innych środków spożywczych. Usuwamy je miękką lekko wilgotną szmatką i natychmiast wycieramy do sucha flanelą. Odnawiacz nanosimy na powierzchnię szmatką lub pakułami bawełnianymi, rozprowadzamy i odczekujemy 5 minut. polerujemy miękką bawełniana szmatką.

powrót do strony głównej >>

      
 
Copyright 2005 - 2010 A VISTA           Aktualizacja maj 2008

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.