PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ POLITURA PIELĘGNACJA

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Politura - pielęgnacja codzienna mebli politurowanych 
Do pielęgnowania mebli politurowanych najodpowiedniejszym środkiem jest "Olejek do konserwacji mebli z ciemnego drewna nielakierowanego" o nazwie MEBLO marki KIWI. Przez kilka lat nie był produkowany, obecnie ponownie pojawił się na rynku.
Olejek KIWI jest nieco podbarwiony i jak sama nazwa wskazuje najlepiej nadaje się do mebli ciemniejszych. Politurowane meble bardzo jasne można konserwować olejem wazelinowym.  olej wazelinowy.

Co jest potrzebne Jeżeli nie uda nam się zdobyć olejku KIWI doraźnie możemy użyć wspomnianego oleju wazelinowego sprzedawanego w małych opakowaniach, lecz przeznaczonego do smarowania precyzyjnych urządzeń, np. maszyn do szycia (zwykle na etykiecie nie znajdziemy nazwy oleju tylko napis: olej rzadki do maszyn lub urządzeń precyzyjnych). Jeżeli zakupimy taki olej wyprodukowany przez renomowanego producenta (będzie on oczyszczony i odsiarczony) swobodnie możemy go użyć do pielęgnacji mebli politurowanych.

Jak to zrobić Miękką flanelową szmatkę lekko zwilżamy (nie moczymy) olejkiem MEBLO lub wazelinowym i delikatnie wcieramy go w powierzchnię mebla. Nanosimy bardzo cienką warstwę. Jeżeli powierzchnia mebla po 15-tu minutach stanie się matowa możemy ponownie przetrzeć ją olejkiem. Jeżeli natomiast pozostanie tłusta nadmiar polerujemy inną suchą flanelową szmatką.
Opisane odświeżanie i nadawanie połysku meblom politurowanym możemy przeprowadzać praktycznie raz na tydzień, pod warunkiem, że nanoszona warstwa będzie bardzo cienka. Nadmierne natłuszczanie (zalanie powierzchni olejkiem) spowoduje jej lepienie się.
Opisane tu odświeżanie ma korzystny wpływ na mebel i nie tylko optycznie go wybłyszcza, lecz nasącza i impregnuje, dzięki czemu staje się bardziej odporny na zachlapanie, np. wodą. Olejek, wnikając w głąb, także dobrze wpływa na samo drewno, zmniejsza wchłanianie wilgoci (deszczowa jesień i wiosna) i spowalnia wysuszanie drewna (okres zimy, gdy intensywnie grzeją kaloryfery).

Komentarz Pracowni Stare meble i przedmioty politurowane z biegiem lat matowieją i tracą połysk. Do tzw. codziennego odświeżania nie zalecamy stosowania dostępnych na rynku sprayów, mleczek do odświeżania mebli ani sprzedawanych w tubkach past zawierających wosk typu "FORNIT". Zawierają one środki, które nie wysychają. Pastą taką można powlec mebel politurowany raz, dwa razy do roku. Częstsze stosowanie powoduje tworzenie się grubej, nie wysychającej, klejącej się warstwy, w którą wlepia się kurz i drobne zanieczyszczenia. Po pewnym czasie widocznym objawem jest przyklejanie się przedmiotów stawianych na stole w szczególności gazet, czasopism. Mebel staje się coraz bardziej brudny.

olejek do mebli politurowanych  

 

 

Copyright 2005 - 2010 A VISTA          Aktualizacja styczeń 2007

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.