PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT e-mail GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Politura - czyszczenie gruntowne Wieloletnie użytkowanie mebla powoduje, że zbiera się na nim cienka warstwa środków pielęgnacyjnych, tłuszczu, kurzu i brudu. Jeżeli nie mamy zamiaru poddać mebel gruntownej renowacji, wystarczy brud zmyć, wygląd mebla znacznie się poprawi a jednocześnie nie zniszczymy naturalnej patyny.

Co jest potrzebne Do czyszczenia mebli politurowanych stosujemy mieszaninę benzyny lakowej z olejem lnianym. Do umycia blatu stołu wystarczy mieszanina 50 cm3 benzyny (1/5 szklanki) i 10 cm3 oleju lnianego (proporcja 5:1). Benzynę lakową (sprzedawaną także pod nazwą Lack Nafta lub Alifat Nafta) dostaniemy w każdym sklepie z farbami lub markecie budowlanym. Olej lniany (nie należy go mylić z pokostem lnianym) najłatwiej jest kupić w niewielkiej ilości w dziale z farbami artystycznymi marketu budowlanego lub sklepie dla artystów plastyków. Gdybyśmy mieli trudności ze znalezieniem oleju lnianego można użyć tę samą ilość oleju wazelinowego. Jest on stosowany do smarowania precyzyjnych urządzeń, np. maszyn do szycia (zwykle na etykiecie nie znajdziemy nazwy oleju tylko napis: olej rzadki do maszyn lub urządzeń precyzyjnych).

Uwaga Opisane niżej czynności wykonujemy przy otwartych oknach z dala od ognia, zapalonego na kuchni gazu, piecyka gazowego i zapalonego papierosa. Benzyna jest łatwopalna.

Przed przeprowadzeniem opisanego niżej czyszczenia warto z powierzchni politury , szczególnie z blatów stołów usunąć nakapane plamy po słodzonej herbacie, napojach itp. Pocieramy je szmatką lekko zwilżoną zwykłą wodą i natychmiast potem wycieramy do sucha (inną szmatką).

Jak to zrobić Dobrze wstrząśniętą mieszaniną przygotowaną z benzyny lakowej i oleju lnianego nawilżamy (nie moczymy) flanelową szmatkę (stara koszula flanelowa) i przecieramy nią mebel na niewielkiej powierzchni. Jeżeli szmatka się brudzi odwracamy ją i ponownie przecieramy powierzchnię (jeżeli mebel jest bardzo brudny zamiast szmatki możemy użyć miękkiego papieru toaletowego). Tak samo postępujemy z kolejnymi partiami mebla. Posmarowana powierzchnia stanie się lśniąca. Jeżeli po godzinie mebel jest nadal tłusty i lśniący należy go wypolerować czystą, suchą szmatką flanelową. Aby nie zniszczyć rąk (benzyna wysusza) warto założyć gumowe rękawice.

Komentarz Pracowni Opisane tu gruntowne czyszczenie przeprowadza się raz na kilka lat. O zwykłym odświeżaniu czytaj w dziale Politura - pielęgnacja.

 
Copyright 2005 - 2010 A VISTA  Aktualizacja maj 2006

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.