PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Politura czy lakier Politurowany czy lakierowany - to zasadnicze pytanie, na które trzeba odpowiedzieć zanim weźmiemy się do odświeżania czy naprawy starego mebla. Oto przepis jak to stwierdzić.

Co jest potrzebne- Do wykonania próby potrzebna jest wata i czysty spirytus (alkohol etylowy) ewentualnie denaturat. alkohol etylowy - spirytus

Jak to zrobić W mało widocznym miejscu powierzchnię mebla pocieramy wacikiem zwilżonym spirytusem. Po kilku minutach pocierania wata...
- pozostanie czysta - to oznaka, że mamy do czynienia z lakierem
- stanie się szara, brudna - to także lakier tylko brudny
- zacznie się lepić i zabarwi kolorem mebla - to politura.
Postępowanie z meblem politurowanym i lakierowanym różni się zasadniczo. Patrz inne tematy, np. politura - czyszczenie lub lakier - czyszczenie.

Lakier to przezroczysty ciekły produkt zawierający zwykle syntetyczną żywicę i rozpuszczalnik organiczny (benzyna lakowa, nitro itp.). Po odparowaniu rozpuszczalnika powstaje przezroczysta powłoka ochronna i dekoracyjna. Nanosi się pędzlem 2 - 3 warstwy. Lakierowaną powierzchnię można zmywać szmatką zwilżoną wodą.

Politura to przezroczysty roztwór szelaku (naturalnej żywicy) w 92-97% spirytusie (alkohol etylowy). Nazywana jest politurą francuską (ang. French polish). Do uzyskania pięknej powłoki konieczne jest naniesienie kilkudziesięciu warstewek za pomocą tamponu z bawełny wypełnionego watą lub pakułami bawełnianymi. Stosowana do mebli od końca XVIII w., obecnie głównie do mebli antycznych. Wymaga dużego nakładu pracy. Politurowane powierzchnie wymagają szczególnego traktowania - nie są odporne na wodę i wilgoć, wysoką temperaturę, są wrażliwe na zadrapania.

Komentarz Pracowni  Niekiedy stare meble sprzedawane na targach staroci są szybko odświeżane nie prawdziwą politurą tylko lakierem Nitro, np. Caponem. Takie odświeżenie psuje mebel i zdecydowanie podraża rzetelną  renowację (lakier nitro głęboko wsiąka w stare drewno i bardzo trudno go usunąć, by drewno pokryć prawdziwą politurą). Stąd bezpieczniej jest kupić mebel nie odświeżony i poddać go samodzielnej lub fachowej renowacji.

 

Jaki lakier? Jeżeli po zastosowaniu opisanej (po lewej) próby z alkoholem (denaturatem) wynika, że mamy do czynienia z jakimś lakierem, możemy sprawdzić czy nie jest to lakier nitrocelulozowy (np. Capon).

Podobnie jak opisano po lewej wykonujemy próbę z zwilżając watę ACETONEM (może być do paznokci) lub rozpuszczalnikiem NITRO. Gdy lakier zacznie się rozpuszczać, lepić i brudzić wacik - mamy do czynienia z lakierem nitrocelulozowym. Jeżeli nadal nie ma żadnego efektu - watka tylko brudna - to może to być lakier poliuretanowy, poliestrowy lub jeszcze inny stosowany w przemyśle meblarskim. aceton

Po co nam ta dodatkowa informacja?Konserwując niewielki przedmiot z drewna, np. ramkę do obrazka (może nie mebel) powleczony lakierem nitrocelulozowym (NITRO) można go zmyć i usunąć właśnie acetonem lub rozpuszczalnikiem Nitro. Taki sposób usuwania lakieru może być wygodniejszy od stosowania  chemicznego usuwacza powłok.

UWAGA: Przedmioty drewniane sprzedawane na targach staroci często są "odświeżane" właśnie lakierem nitro. 

Copyright 2005 - 2010 A VISTA           Aktualizacja styczeń 2010

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.