PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT e-mail GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ - POLITURA  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Politura - Poniżej opisujemy jak przygotować tradycyjną politurę szelakową.

Co jest potrzebna - Do przygotowania politury potrzebny jest szelak, spirytus (alkohol etylowy skażony) i jeżeli chcemy ją zabarwić na potrzebny kolor - spirytusowa bejca w proszku lub koncentracie.

Szelak a także czasem skażony spirytus do politurowania można kupić w sklepach zaopatrujących stolarzy lub plastyków. Osoby nie mające możliwości dojazdu do takich sklepów mogą zamówić potrzebne produkty w sklepach internetowych. Jeżeli nie mamy możliwości kupienia specjalnego spirytusu do politurowania można użyć bezbarwnego denaturatu, choć odradzamy jego stosowanie do wartościowych mebli. Zawiera on zbyt mało alkoholu etylowego 90 - 94% (pozostałe 6 - 10% to woda) To powoduje, że szelak słabo się rozpuszcza, politura źle się rozprowadza, długo schnie i bardzo nieprzyjemnie pachnie, powierzchnia politurowana może stać się mleczna.

Szelak występuje w kilku odmianach i odcieniach. Patrz rozdział szelak >>

Jak to zrobić - Szelaku odważamy ok. 40 gramów, wsypuję do szklanej butelki (np. po soku TARCZYN 330cm3) i zalewamy ok. 300 cm3 spirytusu. Przy takich proporcjach uzyskujemy politurę ok 13 procentową. Tak przygotowaną politurę można rozcieńczać w innych butelkach w miarę potrzeby. Do gruntowania drewna z użyciem pumeksu (patrz rozdział politurowanie >>) potrzebna jest słaba, choć w różnych opisach książkowych mowa jest o stężonej. Słaba politura ok 5% dobrze wnika w pory drewna, np. dębu. Jeżeli użyć stężonej (gęstej) to właśnie nie wniknie ona w drobne otworki drewna pozostawiając jasne nie zabarwione pory. Użycie politury mocniejszej (stężonej)do gruntowania uniemożliwi oszlifowanie powierzchni papierem ściernym, gdyż spowoduje jego szybkie zalepienie pyłem z szelaku. Po zagruntowaniu i>oszlifowaniu powierzchni używamy politury 13% - mocnej.

butelka do politury

Porada Pracowni - Jak odmierzyć podane ilości? Jeżeli nie mamy wagi, kupując szelak na wagę, poprośmy o odważenie kilku porcji właśnie po 40 gramów lub wielokrotność tej porcji, np. 40g X 4 =160 gramów, potem dzielimy na cztery równe części. Jeżeli natomiast szelak będziemy odważać sami na wadze kuchennej to pamiętajmy, że 40 gramów to 4 dag (dekagramy). Ilości spirytusu nie musimy odmierzać - wystarczy w/w butelkę z szelakiem wypełnić spirytusem do wysokości, gdzie zaczyna się ona zwężać (ok 300cm3).

UWAGA PRACOWNI: Aby ułatwić sobie wsypywanie szelaku do butelki warto skręcić kartkę papieru w lejek. By się nie rozwinął sklejamy go taśmą klejącą a wąski dzióbek obcinamy nożyczkami. Szelak wsypujemy po trochu, gdy lejek się zatka przepychamy go nie zaostrzonym końcem ołówka. O barwieniu politury patrz obok po prawej.

    

Barwienie politury Zwykle w wypadku starych mebli nie mamy możliwości podbarwienia bejcą naprawianego lub wymienionego elementu. Stosujemy wtedy podbarwioną politurę. Do barwienia używamy bejcy spirytusowej w proszku lub bejcy spirytusowej w koncentracie. Polecamy do tego celu włoskie bejce w torebkach produkcji FABRICA ITALIANA COLORANTI INDUSTRIALI dostępne bardzo wielu kolorach (można je kupić, np. w sklepie ARTE-METAL STYLE w Warszawie przy ul. Długiej 8/4).
Dużo łatwiej jest zakupić koncentraty bejcy spirytusowej firmy KAKADU, dostępne są w całym kraju.

UWAGA: Pamiętajmy, że zwykłe bejce wodne sprzedawane w sklepach z farbami lub w marketach w torebkach lub butelkach nie rozpuszczą się w spirytusie.

spirytusowe bejce w proszku

Jedna torebka w/w włoskiej bejcy (około 4 gramy proszku) wystarcza na 1 do 4 litrów politury w zależności od wymaganej intensywności koloru. Rzadko kto dysponuje wagą analityczną, więc aby odmierzyć mniejszą, ale określoną ilość bejcy trzeba rozsypać proszek na kartce papieru, podzielić na kilka równych kupek. Wtedy jedną taką kupkę można użyć do np. 300 cm3 politury.
Kolor bejcy dobieramy wg gatunku politurowanego drewna. Wykonanie próbnego politurowania pozwoli sprawdzić barwę po nałożeniu wielu warstw politury.W razie potrzeby możemy dosypać barwnika lub dodać czystej politury.

UWAGA PRACOWNI - Warto wiedzieć, że im starsze drewno tym silniej chłonie barwniki w porównaniu do drewna nowego (jest bardziej porowate). Stąd używając tej samej politury stare elementy staną się ciemniejsze od nowych.

UWAGA 1 - Kolor drewna barwionego czystą bejcą dębową jest stosunkowo szary. Jeżeli chce się uzyskać cieplejsze odcień można dodać szczyptę bejcy palisandrowej i też wykonać próby.
UWAGA 2 - Największą trudność sprawia dodanie takiej ilości bejcy do politury, by podczas politurowania nie powstawały ciemne smugi a jednocześnie mebel uzyskał odpowiedni kolor po kilkudziesięciu warstwach. Gdy w trakcie nanoszenia politury kolor drewna osiągnie już odpowiedni odcień dalsze politurowanie prowadzimy politurą niezabarwioną, np. lemon lub odbarwioną aż uzyskamy odpowiednią gładkość powierzchni mebla.

Zobacz także rozdział politurowanie >>

UWAGA 3 - Z doświadczenia Pracowni wynika, że lepiej jest dodawać sukcesywnie bejcę w proszku i wykonywać próby w celu sprawdzenia intensywności zabarwienia drewna.

Przykładowe składniki politury - Do politurowania 6 zmytych ze starej politury krzeseł jesionowych (drewno podobne do dębu, lecz jaśniejsze i bardziej żółte) na kolor ciepłego dębu, o średniej intensywności (mleczna czekolada) użyliśmy:
1 litr (1000cm3) spirytusu (denaturatu);
130 gramów szelaku Orange (otrzymamy stężenie 13% - politura mocna);
0,8 grama (1/5 torebki 4 gramowej) proszku bejcy koloru Dąb;
0,1 grama (szczypta na czubku noża) proszku bejcy koloru Palisander
W/w ilości podaliśmy w przeliczeniu na 1 litr, choć do politurowania 6-ciu krzeseł wystarczy 0,5 litra mocnej politury (w kolejnych fazach politurę się rozcieńcza!).

Copyright 2005 - 2010 A VISTA           Aktualizacja styczeń 2010

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.