PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Lakier pielęgnacja- Meble lakierowane (nie politurowane) z biegiem lat ulegają zużyciu. Powierzchnia staje się matowa a tym bardziej po przeprowadzeniu czyszczenia opisanego w poradzie Lakier - czyszczenie. Jest kilka gotowych środków, które można użyć do odświeżenie wyblakłego drewna lakierowanego: środki w sprayu, pastach i płynie. O sprayach i pastach patrz niżej w Poradzie Pracowni.

Co jest potrzebne- Polecamy "Odnawiacz lakieru" firmy STARWAX, płyn do odświeżania mebli lakierowanych sprzedawany w puszce 500 ml. Dostępny jest w wielu marketach. Zawiera olej terpentynowy i niewielką ilość wosku. Jest on droższy od wielu sprayów, lecz bardzo wydajny a meble odświeżone nim dużo dłużej utrzymują świeżość. Jego zaletą jest to, że po wielokrotnym stosowaniu nie tworzy klejącej się warstwy, gdyż zawarty w nim rozpuszczalnik zmywa poprzednio naniesioną warstwę środka i nakłada nową.

Jak to zrobić- Płyn rozprowadza się miękką szmatką (flanelową) na niewielkiej powierzchni mebla odczekuje ok. 5 minut i poleruje do sucha inną szmatką. Substancje zawarte w płynie mogą rozpuścić niektóre mało trwałe lakiery, stąd zaleca się wykonanie próby w niewidocznym miejscu mebla. W większości wypadków nie będzie takiego problemu.  

UWAGA: - Opisany środek jest łatwopoalny. Podczas pracy nie palimy ani nie zapalamy gazu.

Porada Pracowni-  Wobec mebli lakierowanych należy zachować umiar w stosowaniu popularnych odświeżaczy do mebli sprzedawanych spayach i tubkach. Zawierają one w swoim składzie miękki wosk (w sprayach mało, w pastach - dużo), który rozprowadzony na powierzchni mebla doraźnie poprawia jego wygląd, ale do końca nie wysycha. Zwykle odświeżenie takie "wystarcza" na tydzień, potem mebel ponownie matowieje. Zmusza to nas do ponownego odświeżania. Po kilku miesiącach okazuje się, że mebel się lepi i staje się coraz brudniejszy. Do blatu przyklejają się pisma i gazety, brudzi się coraz szybciej. Jak jest tego przyczyna? Warstwa miękkiego wosku staje się coraz grubsza i kurz się w nią wkleja. Stąd zalecamy bardzo umiarkowane stosowanie opisanych środków do odświeżania mebli - nanoszenie niedużych ilości i staranne ich polerowanie. Polecany przez nas opisany wyżej "Odnawiacz lakieru" Starwax ma właśnie tę zaletę, iż zawarte w nim rozpuszczalniki (terpentyna) czyszczą poprzednio nałożoną warstwę.    

 
Copyright 2005 - 2010 A VISTA Aktualizacja styczeń 2010

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.