PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Lakier - czyszczenie Powierzchnia większości mebli współczesnych, produkowanych seryjnie od lat 60-tych była wykańczana lakierem. Meble produkowane obecnie, poza stylowymi oraz imitacjami antyków, także są lakierowane (powłoka przezroczysta) lub malowane farbą (powłoka nieprzezroczysta biała lub kolorowa). Z biegiem lat kurz i brud wnika w drobne zagłębienia lakieru lub farby i powierzchnia staje się szara a wąskie rowki czarne. Farby i lakiery znoszą krótkotrwałe działanie wody, stąd można je ostrożnie umyć.

Co jest potrzebne Niewielka miska z wodą, do której dodajemy nieco mydła lub płynu do mycia naczyń. Kuchenna ściereczka wiskozowa lub kilka flanelowych szmatek, stary ręcznik.

Jak to zrobić Szmatkę moczymy w przegotowanym płynie i mocno wyciskamy. Niewielką powierzchnię przecieramy ruchami okrężnymi. Następnie wycieramy drugą szmatką zwilżoną w czystej wodzie. Zaraz potem czyszczone miejsce wycieramy do sucha, np. starym ręcznikiem.
Mocne zabrudzenia oraz brud w porach (rowkach) drewna można usunąć trąc niewielką szczoteczką, np. do mycia paznokci.
Nie należy stosować do tego celu kuchennych gąbek powleczonych ścierną włókniną, pozostawią widoczne rysy. Po umyciu powierzchnia mebla zwykle staje się nieco matowa. Jak to poprawić zobacz rozdział Lakier - pielęgnacja.

Komentarz Pracowni Meble malowane farbami kryjącymi (nieprzezroczyste kolorowe) myje się w taki sam sposób jak opisany dla mebli lakierowanych. Do czyszczenia lakierowanych nie należy stosować mleczek do mycia typu CIF. Zawierają one, choć bardzo drobne, składniki ścierne, które zmatowią powierzchnię. Jedynym wyjątkiem jest mycie powierzchni pomalowanej białą matową farbą. W tym wypadku mleczko CIF lub podobne (nie zawierające chloru) daje świetne rezultaty. Warto też wiedzieć, że mleczko typu CIF także świetnie czyści laminowane białe wnętrza szafek kuchennych.

UWAGA Powierzchni mebli współczesnych lakierowanych lub laminowanych nie należy przecierać środkami zawierającymi rozpuszczalniki organiczne jak benzynę lakową, terpentynę. Do tego celu nie nadają się także olejki do pielęgnacji drewna znajdujące zastosowanie do mebli politurowanych. Wszystkie w/w mogą zniszczyć powierzchnie mebli lakierowanych lub laminowanych.

 

Copyright 2005 - 2010 A VISTA         Aktualizacja styczeń 2010

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.