PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

Bejce  To gotowe do użycia roztwory syntetycznego barwnika (zwykle anilinowego) w spirytusie, wodzie lub innym rozpuszczalniku organicznym (terpentyna, benzyna lakowa) z różnymi dodatkami poprawiającymi rozprowadzanie i wnikanie w drewno, np. olej. Powierzchnie zabejcowane są zabarwione jedynie 0,1 do 0,5 mm w głąb i nie są odporne stąd niezbędne jest ich powleczenie pokostem, lakierem, politurą lub woskiem.
Bejcować można jedynie drewno surowe. Jeżeli przedmiot lub mebel był wcześniej malowany, lakierowany lub politurowany trzeba go odczyścić do surowego, patrz rozdział
usuwanie powłok >>
Za pomocą bejcowania możemy drewnu nadać jedynie kolor. Zwykle jest to barwa imitująca naturalne gatunki drewna, np. średni dąb, ciemny dąb, jasny orzech lub mahoń.
Bejcą można powlec drewno surowe, odczyszczone z farby, lakieru lub politury, dobrze oszlifowane papierem ściernym. Jak nanosić bejcę patrz rozdział
bejcowanie >>

Należy jednak pamiętać, że drewno pierwotnie polakierowane i nawet oczyszczone z lakieru za pomocą żelu lub szlifowania papierem ściernym nie zawsze będzie chciało dobrze się zabarwić. Wynika to z faktu, że lakier wnika głęboko w surowe drewno a nawet szlifowanie papierem ściernym nie usunie resztek lakieru z głębi drewna. Stad lepiej jest w takich wypadkach zamiast bejcy a potem lakieru stosować lakiery zawierające barwnik (lakierobejce)

Jaką bejcę użyć? W sklepach kupić możemy wspomniane wyżej bejce wodne, spirytusowe oraz na rozpuszczalnikach organicznych.
Każde z nich mają zalety i wady.

Bejce wodne w proszku następnie rozpuszczone w wodzie wysychają wolniej dzięki temu równomiernie barwią drewno, lecz powodują podnoszenie się włókien (powierzchnie staje się chropowata). Stąd przed nałożeniem bejcy wodnej zaleca się zwilżyć drewno ciepłą wodą, odczekać ok 12 godzin aż wyschnie i przeszlifować szorstką powierzchnię drobnym papierem ściernym. Dopiero po takim przygotowaniu nakłada się bejce wodną. Bejce wodne nie barwią drewna zbyt intensywnie. Nie zaleca się ich stosowania do drewna iglastego (sosna, świerk), gdyż łatwo powstaje negatyw, tzn. ciemne słoje, które słabej chłoną barwnik, po zabejcowaniu drewna staną się jaśniejsze od mocniej zabarwionego otoczenia. Natomiast w wypadku drewna z głębokimi porami, np. dębu, bejcę należy wcierać szczoteczką, w przeciwnym wypadku pozostaną nie zabarwione białe punkciki. Jeżeli chcemy uniknąć tych problemów stosujmy bejce spirytusowe lub na benzynie lakowej (patrz niżej).

Bejce wodne gotowe do użycia typu Aquarethane sprzedawane w marketach budowlanych w metalowych puszkach nie wymagają opisanego moczenia i szlifowania. Stosunkowo jednak słabo wnikają w drewno i przypominają nieco rozcieńczony lakier barwiący. Są dobre, gdy chcemy szybko zabarwić użytkowe przedmioty, np. półkę, listwy. Łatwo można uzyskać pożądany odcień, gdyż każda kolejna warstwa przyciemnia drewno. Bejc "aquarethane" nie polecamy do renowacji starych mebli.

Bejce spirytusowe lub rozpuszczalnikowe (benzyna lakowa) z dodatkiem terpentyny, oleju oraz w koncentracie lub w postaci proszku do rozpuszczenia w spirytusie  są najbardziej odpowiednie do renowacji starych mebli. Do barwienia drewna najwygodniej użyć bejc gotowych do użycia sprzedawanych w metalowych puszkach, np. Antiquare firmy STARWAX (bejca rozpuszczalnikowa na benzynie lakowej) z dodatkiem olejku terpentynowego. Bardzo ładnie wnikają w głąb drewna, a dzięki olejkowi nadają barwie "głębię". Bejce w proszku rozpuszczane w spirytusie lub gotowe bejce spirytusowe i rozpuszczalnikowe można swobodnie stosować do różnych gatunków drewna

Do barwienia politury stosujemy bejce spirytusowe sprzedawane w proszku lub w koncentracie. Dodaje się je do gotowej politury, by nadać jej kolor odpowiadający gatunkowi politurowanego drewna, np. dębu lub orzecha. Podczas renowacji mebli często stosuje się podbarwiane politury bejcami. W ten sposób łatwiej jest dopasować barwę nowego elementu zwykle jaśniejszego do pozostałych starych, ciemniejszych części mebla.

powrót do strony głównej >>

    

Spirytusowa STARWAX
Bejca na bazie benzyny lakowej firmy STARWAX.

Bejca spirytusowa
Bejca spirytusowa firmy 3V3

Bejce spirytusowe w proszku
Bejce spirytusowe w proszku

Copyright 2005 - 2010 A VISTA           Aktualizacja maj 2009

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.