PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
PORADY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ  

Meble pielęgnacja
Politura to czy lakier?
Politura - czyszczenie
Politura - pielęgnacja
Lakier - czyszczenie
Lakier- pielęgnacja
Meble odświeżanie
Wytarta politura
Rysy na politurze
Naprawa powierzchni
Odstający fornir
Zwalczanie robaków
Bejcowanie
Woskowanie
Naprawa gruntowna
Usuwanie powłok
Szpachlowanie ubytków
Lakierowanie
Politurowanie
Środki do renowacji
Bejca
Politura
Szelak
Szpachlówka
Wosk
Narzędzia
Narzędzia ręczne

NARZĘDZIA RĘCZNE -
Skrobak
Strzykawka
Szczelinomierz
Nożyk
Szpatułka
Nożyk z odłamywanym ostrzem
Ścisk stolarski
Dłuta
Strug-hebel

Poniżej drobne ręczne narzędzia używane podczas renowacji drewna, kolejność wg przydatności.

SKROBAK
Niezwykle przydatne narzędzie. Skrobak firmy BAHCO z wymiennymi ostrzami (kółko, łezka, trójkąt). Ostrza bardzo twarde wykonane z węglików spiekanych. Skrobakiem bardzo wygodnie usuwa się starą farbę i lakier lub nadmiar zaschniętego kleju, oczyszcza zabrudzone drewno. W przeciwieństwie do skrobaków z blaszanym ostrzem lub cyklin nie zdziera on naturalnej patyny drewna. Jest bardzo wygodny podczas usuwania powłok chemicznymi środkami, można go używać zamiast szpachelki do usuwania spulchnionej farby lub lakieru. Nie zdrapuje patyny starego mebla.
Skrobak

STRZYKAWKA
Strzykawka insulinowa bardzo przydatna do napuszczania wody lub kleju pod fornir. Napełnioną klejem strzykawkę podczas prac należy trzymać w szklance z wodą, aby klej nie zsechł w igle. Po zakończeniu pracy trzeba ją wraz z igłą starannie wypłukać ciepłą wodą. Strzykawka

SZCZELINOMIERZ
Szczelinomierz samochodowy. Jego sztywnymi a zarazem cieniutkimi blaszkami bardzo wygodnie wprowadza się klej w szpary rozklejonych połączeń stolarskich a w szczególności pod fornir. Grubość blaszki dobieramy doświadczalnie. Dla wygody szczelinomierz można rozkręcić i wyjąć z niego jedynie odpowiadającą nam blaszkę, dużo łatwiej jest nią wtedy manipulować.
Szczelinomierz

NOŻYK SZTUKATORSKI
Nożyk z wygiętym ostrzem wygodny do usuwania resztek zaschniętego kleju. Wypukłość wzdłuż ostra pozwala go tak ustawić względem drewna, aby nie drapał czyszczonej powierzchni.
Nożyk

SZPATUŁKA
Stalowa szpatułka jest niezbędna do nakładania kleju i szpachlówki. Można ją kupić w sklepach ze sprzętem medycznym.
Szpatułka

NOŻYK Z ODŁAMYWANYM OSTRZEM
Dzięki bardzo ostremu ostrzu można nim łatwo odcinać nadmiarowe fragmenty przyklejonego forniru. (do cięcia arkuszy forniru używamy specjalnej piłki)
Nozyk z odłamywanym ostrzem

ŚCISK STOLARSKI
Ściski dostępne są w wielu rozmiarach. Żadna poważniejsza naprawa mebla nie będzie możliwa bez przynajmniej kilku ścisków.
Scisk stolarski

DŁUTA
Dobrej jakości dłuta przydają się podczas wycinania lub oczyszczania gniazd i połączeń stolarskich, usuwania fragmentów forniru, odcinania kołków. Aby dłuto było przydatne do pracy musi być dobrze naostrzone. Większość dłut kupionych w sklepie nie jest dostatecznie ostra. Do ostrzenia dłut używa się osełki. Aby uzyskać odpowiedni kąt ostrza warto zaopatrzyć się w specjalny przyrząd-prowadnicę do ostrzenia dłut i noży strugów (dostępna w marketach f-my STANLEY). dłuta

STRUG - HEBEL
Amatorom, którzy mają zamiar nieco pomajsterkować polecamy metalowy strug, np. firmy STANLEY. W przeciwieństwie do tradycyjnych drewnianych strugów ma tę zaletę, że ostrze noża można wysuwać za pomocą korbki. Pozwala to bardzo precyzyjnie ustawić grubość ciętego wióra. Nie bez powodu powołujemy się na firmę STANLEY (w pracowni używamy wielu narzędzi tej firmy) gdyż gwarantują dobrą jakość i precyzję. Stru - hebel

    
Copyright 2005 - 2010 A VISTA Aktualizacja styczeń 2009

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.