PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
LISTY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ    
 

Pytanie: Chciałbym odnowić stary zegar. Trzeba będzie dorobić nogi i listwy podtrzymujące szybę. W kilku miejscach fornir odstaje od powierzchni, szczególnie przy krawędziach. Prawdopodobnie całość jest politurowana. Mam w związku z tym następujące trzy pytania:

1.Co zrobić z odstającym fornirem, czy całość boku zerwać i przykleić nowy (gdzie można kupić fornir i jaki użyć klej) czy też poprzyklejać odstające fragmenty, ale czy nie popękają podczas odchylania i napuszczania kleju?

Odpowiedź Poradnika:Zgodnie z zasadą dotyczącą starych mebli (wszelkich antyków) należy jak najmniej ingerować w naprawiany przedmiot, odstający fornir najlepiej przykleić i ewentualne ubytki dokleić z nowego forniru. Jedynie w skrajnych przypadkach wymienia się cały fragment. Przyklejanie forniru opisane zostało (choć skrótowo) w odpowiedzi na inny listpatrz  >> 

Fornirmożna kupić w pojedynczych arkuszach ( bardzo różne rozmiary) w hurtowniach i składach z drewnem lub sklepach z zaopatrzeniem dla stolarzy. Przed kupieniem należy zorientować się jakim gatunkiem forniru pokryty został nasz mebel. Niestety w Poradniku nie opisaliśmy jeszcze fornirów, co będzie dość trudne ze względu na konieczność wykonania bardzo dokładnych fotografii różnych gatunków drewna. Wydaje nam się, że opisywany zegar (bardzo ciemny jak wynika z listu) mógł być wykonany z forniru dębowego. Jeżeli jego powierzchnia ma małe dziurki lub rowki (długość 3-10mm) wyglądające jakby wykonane ostrym szpikulcem wbijanym pod małym kątem (mogą być częściowo wypełnione politurą), to potwierdza że jest to dąb. Wykonywanie wklejek (uzupełnianie brakujących fragmentów forniru) opiszemy niebawem w Poradniku.

2.Skrzynia zegara jest prawie czarna, czy można zmienić jej kolor na nieco jaśniejszy? Jeżeli tak to czym usunąć starą powłokę - mechanicznie czy chemicznie?

Odpowiedź Poradnika: Niestety wykończenia bardzo ciemnego lub czarnego praktycznie nie da się rozjaśnić. W wypadku mebli fornirowanych nie wchodzi w grę jakiekolwiek szlifowanie. Chemiczne usuwanie lakieru lub zmywanie politury denaturatem teoretycznie jest możliwe, ale jedynie z fornirów zupełnie gładkich nie mających rowków i dziurek, występujących w opisanej wyżej dębinie, gdyż właśnie w nich zawsze pozostaną resztki barwnika politury lub lakieru.

3.Na powierzchni skrzyni widać otworki po kornikach. Czy konieczne jest zastosowanie jakiś środków chemicznych, by zabezpieczyć drewno - zegar stoi u nas kilkadziesiąt lat i nie widać jakiejś ekspansji niszczycieli. Te otworki trzeba by jakoś ukryć, czy zastosować szpachlówkę stolarką czy jakiś specjalistyczny środek?

Odpowiedź Poradnika:Otworki po kołatkach, bo te spotykamy najczęściej w meblach, należy zbadać z bliska za pomocą lupy. Jeżeli w otworkach widać jasny pyłek to oznacza, że robaki są aktywne i należy je koniecznie zniszczyć. Jeżeli wewnątrz otworki są ciemne lub zalepione brudem to może wskazywać, że robaki wymarły. Warto popatrzeć na wewnętrzne konstrukcyjne elementy mebla wykonane z miękkiego drewna, np sosny - listwy, ramy, spody szuflad, nogi. Te części są bardziej lekkostrawne a więc "smaczniejsze". Do niszczenia robaków w meblu, z którego nie mamy zamiaru usuwać politury lub lakieru stosujemy środki w sprayu, np. FUNGITOL firmy STARWAX, zaopatrzonym w cieniutką rurkę z igłą do wprowadzania w otworki. Prace wykonujemy w przewiewnym pomieszczeniu i nadmiar środka natychmiast wycieramy szmatką, stosujemy gumowe rękawice.

Maskowanie otworówpo robakach mozna wykonać szpachlówką (polecamy bardzo wygodną w użyciu "Szpachlówkę do drewna" firmy LIBERON). ale tylko wtedy, gdy będziemy odnawiać całą warstwę politury. Jeżeli politura jest w dobrym stanie to otworki po robakach wypełniamy specjalnym woskiem. Wosk do drobnych ubytków w kilku kolorach drewna sprzedawany jest w pałeczkach (dostępny w marketach budowlanych). Patrz także tekst po prawej. szpachlówka

Komentarz Pracowni: W odpowiedziach nie wspomnieliśmy o politurowaniu i podbarwianiu forniru, co na pewno będzie potrzebne przy restaurowaniu w/w zegara. Do odnowienia można także użyć wosku. Opiszemy te zagadnienia w Poradniku w najbliższym czasie.

powrót do strony głównej 

Szpary i pęknięciawypełniamy woskiem. Pałeczki woskowe do mebli w kolorze odpowiadającym gatunkowi drewna, np. dąb, orzech, mahoń firm Starwax, Liberon kupujemy w marketach budowlanych. Nakładamy załączoną szpatułką lub obłym końcem noża po delikatnym rozgrzaniu pałeczki suszarką do włosów. Po nałożeniu wosku odczekujemy kilka godzin i wypełnienie wygładzamy palcem przez szmatkę. Poprawki wykonane woskiem są łatwe do wykonania, lecz matowe i niezbyt trwałe, jedynie doraźnie maskują drobne uszkodzenia. Trwała naprawa szpachlówką wymaga jednak ponownego politurowania lub lakierowania. 
[an error occurred while processing this directive] Copyright 2005 - 2010 A VISTA           Aktualizacja maj 2009

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.