PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
LISTY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ    
 

Pytanie Pani Marty do Poradnika: Chciałabym odrestaurować mebel, a dokładnie mówiąc zedrzeć starą warstwę do surowego drewna następnie położyć bejcę, wosk i nadać połysk, jak to zrobić?

Odpowiedź Poradnika

Usuwanie powłoki: Sposób i możliwość usunięcia starej powłoki zależą od tego czym pokryty jest mebel - farbą, lakierem czy politurą oraz czy jest to drewno lite czy fornirowane.
1. W przypadku farby (powłoka nieprzezroczysta, np. biała), odczyszczenie mebla do "czystego" drewna jest prawie niemożliwe. Mamy na myśli taki stan mebla, by nie było widać ani śladu pozostałości starej farby. Jest to niezbędne, gdy chcemy go powlec lakierem, woskiem lub politurą - środkami o powłokach półprzezroczystych. Można się pokusić o odczyszczenie mebla wykonanego z litego drewna i mającego płaskie i równe powierzchnie, np. stołu z prostymi nogami. Na czym polega trudność? Podczas malowania w najdrobniejsze pory, szpary, połączenia drewna wniknęła farba. Nawet jeżeli usuniemy ją środkami chemicznymi, a następnie będziemy szlifować powierzchnię szlifierką (tylko lite drewno i płaskie powierzchnie) to jeszcze trzeba ostrym narzędziem wyskrobywać resztki farby ze wspomnianych szpar i szczelin. Jeżeli pomalowany mebel wykonano z drewna o dużej liczbie porów, np. dębu, mającego niezliczoną ilość maleńkich dziurek to praktycznie usunięcie "do czysta" farby nie będzie możliwe. W takim wypadku mebel oczyszczamy, ubytki wypełniamy szpachlówką, szlifujemy na gładko i ponownie malujemy farbą kryjącą (takie rozwiązanie stosuje się do starych malowanych na biało kredensów kuchennych).
2. W przypadku mebla lakierowanego (powłoka bezbarwna) powłokę usuwamy chemicznymi środkami. Jeżeli jest wykonany z drewna litego można powierzchnie płaskie przeszlifować szlifierką elektryczną, resztę ręcznie papierem ściernym.
3. Gdy mamy do czynienia z meblem politurowanym można użyć środka chemicznego do usuwania powłoki, lub czyścić stalową wełną 0 lub 00 zmoczoną w denaturacie. Mebel który zamierzamy potem bejcować na jakiś kolor i woskować trzeba po usunięciu powłoki (niezależnie od zastosowanego sposobu) bardzo starannie szlifować papierem ściernym, gdyż miejsca nieoczyszczone z resztek lakieru nie przyjmą bejcy (nie zabarwią się). Jeżeli natomiast mebel będzie ponownie politurowany nie należy go czyścić papierem ściernym tylko wełna stalową 00 wygładzić na sucho. Dzięki temu nie zniszczymy naturalnej patyny starego drewna.
4. Usuwanie powłoki z mebla fornirowanego (nie litego) można przeprowadzić zarówno chemicznie jak i denaturatem, lecz należy pamiętać by go nie szlifować szlifierką elektryczną, gdyż zniszczymy cienką warstwę forniru. Szlifujemy jedynie ręcznie papierem ściernym.
Szczegóły zobacz w rozdziale Usuwanie powłok >>

Bejcowanie: Mebel oczyszczony z farby lakieru czy politury, dobrze oszlifowany papierem ściernym można zabejcować. Czy przed woskowaniem bejcowanie jest konieczne? Drewno surowe lub oczyszczone i oszlifowane do "surowego" można powlec woskiem bez bejcowania. Warto jednak pamiętać, że nawet użycie wosku barwiącego nie nada drewnu intensywnej barwy. Woski raczej wykańczają powierzchnię, nieco ją zabezpieczają i lekko barwią i wybłyszczają. Są natomiast dobre, gdy chcemy by drewno było jasne i wyglądało bardzo naturalnie. Szczegóły o bejcowaniu zobacz w rozdziale Bejcowanie >>

Woskowanie: Do zastosowania wosku mebel lub drewniany przedmiot musi być starannie oczyszczony, oszlifowany i co ważne wygładzony (drobnym papierem ściernym 240 a najlepiej włókniną ścierną 1000. Wszystkie te czynności musza być wykonane PRZED ewentualnym bejcowaniem. Mebla po bejcowaniu już nie szlifujemy, gdyż zniszczymy cienką powłokę barwnika. Powierzchnie bejcowane przed woskowaniem lub lakierowaniem można dodatkowo zabezpieczyć specjalnym lakierem akrylowym, np. Utrwalaczem firmy STARWAX. Zabezpiecza on drewno przed wodą zamykając jego pory, ułatwia nanoszenie wosku. Zwykle nanosimy dwie warstwy utrwalacza. Po wyschnięciu powierzchnię należy lekko przeszlifować wełną stalowa 000. Teraz mebel można woskować. Czy warto bejcę zabezpieczyć utrwalaczem przed woskowaniem? Otóż mebel zabejcowany lub nie pokryty samym woskiem nie jest odporny na wodę a tym bardziej na inne kolorowe płyny jak, np. czerwone wino. Stąd aby uniknąć ewentualnych plam, w szczególności na blatach stołów warto bejcę zabezpieczyć utrwalaczem. Szczegóły o woskowaniu w rozdziale woskowanie>>

powrót do strony głównej>>

 
[an error occurred while processing this directive] Copyright 2005 - 2010 A VISTA Aktualizacja maj 2009

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.