PORADNIK  MEBLE   ANTYKI  DREWNO
Czyszczenie Naprawa Renowacja Konserwacja Pielęgnacja Odświeżanie
Środki Materiały Narzędzia
Pracownia Konserwatorska
A VISTA
Warszawa - Mokotów
STRONA GŁÓWNA SŁOWNIK KONTAKT NAPISZ DO NAS GALERIA PRAC PRACOWNIA
LISTY PORADNIK - JAK TO ZROBIĆ    
 

Pytanie: Chciałabym domowym sposobem odnowić fornirowany blat starego kredensu. Fornir jest w dobrym stanie, ma drobne pęknięcia i przebarwienia, wysoki połysk.

Odpowiedź Poradnika: Poniższy opis jest przeznaczony dla laików, pozwala doraźnie zamaskować drobne uszkodzenia na meblach politurowanych i lakierowanych.

Meble politurowane trzeba traktować ostrożnie, szczególnie gdy podklejamy fornir. Jeżeli nie wiemy z czym mamy do czynienia - w niewidocznym miejscu pocieramy powierzchnię watą (ok. 3 min) zmoczoną w denaturacie lub spirytusie. Gdy wata zabarwia się na kolor mebla i zacznie się lepić - to politura, jeśli tylko się przybrudzi - to lakier. Dokładniejszy opis tych czynności można znaleźć w rozdziale politura czy lakier

Meble politurowane i lakierowane

Odstający fornir podklejamy białym klejem do drewna (Soudal, Pattex, Ponal). Miejsce oczyszczamy z brudu. Do strzykawki 2 ml igła 0,5mm (do kupienia w aptece najlepiej tzw. insulinowa, jest jeszcze cieńsza) nakładamy 2/3 kleju i 1/3 wody dobrze wstrząsamy i wstrzykujemy pod fornir, staramy się go wprowadzić jak najgłębiej, ale forniru nie unosimy zbyt mocno, gdyż suchy łatwo pęka. Uważamy by nie pozostawał zbyt długo na politurze. Nadmiar szybko wycieramy papierem toaletowym (politura!). Czekamy 5 min, powtarzamy czynność, dobrze wyciskamy nadmiar kleju, wycieramy nadmiar, przykrywamy kartką papieru i mocno dociskamy np. książkami (oczywiście najlepiej jest to zrobić ściskiem stolarskim). Czekamy 24 godziny resztki przywartego papieru zdrapujemy paznokciem lub drewienkiem. Fornir sztywny lub mocno pofałdowany należy przed klejeniem zmiękczyć tj. na 15-20 minut przed klejeniem tą samą strzykawką napuścić trochę denaturatu lub zwykłej wody (drewno lakierowane może chwilowo ściemnieć). 

UWAGA: Drobne odstające (nie powyginane) fragmenty forniru można przykleić w sposób opisany wyżej, lecz z zastosowaniem kleju szybkoschnącego, np "Wodoodporny klej do drewna" (Soudal). W tym wypadku przyklejonego fragmentu nie potrzeba obciążać a wystarczy go mocno przycisnąć palcem i trzymać przez ok 5-7 minut.

Szpary i pęknięcia wypełniamy woskiem. Pałeczki woskowe do mebli w kolorze odpowiadającym gatunkowi drewna, np. dąb, orzech, mahoń firm Starwax, Liberon kupujemy w marketach budowlanych. Nakładamy załączoną szpatułką lub obłym końcem noża po delikatnym rozgrzaniu pałeczki suszarką do włosów. Po nałożeniu wosku odczekujemy kilka godzin i wypełnienie wygładzamy palcem przez szmatkę. Poprawki wykonane woskiem są łatwe do wykonania, lecz matowe i niezbyt trwałe, jedynie doraźnie maskują drobne uszkodzenia. Trwała naprawa szpachlówką wymaga jednak ponownego politurowania lub lakierowania. 

Małe zadrapania i drobne rysy na politurze lub lakierze można maskować specjalnym piórem retuszerskim w kolorze mebla, np. f-my Bondex do kupienia w marketach budowlanych, np OBI. Niestety nie dają one zbyt dobrego efektu, gdyż trudno jest dobrać kolor (oferowane jest jedynie kilka podstawowych barw). Czasem lepsze efekty dają poprawki wykonane wodoodpornym flamastrem, np. w jasnym lub ciemnym kolorze brązu. Można je dostać w sklepach dla plastyków lub dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych. Oczywiści piórko lub flamaster jedynie podbarwi ubytek, ale go nie naprawi.


Wytartą lub wyblakłą powierzchnię mebla, najlepiej przetrzeć "Kremem woskowym Sekret stolarza artystycznego" (Syntilor) lub "wosk barwiący w płynie" (Starwax). Kupujemy go w kolorze odpowiadającym gatunkowi drewna i odcieniu nieco ciemniejszym niż mebel, dostępne są np. dąb jasny, złocisty, średni, ciemny, rustykalny i inne. Warto jest kupić wosk nieco ciemniejszy niż odświeżany mebel. (jeżeli po wyschnięciu wosku pory drewna stały się jaśniejsze niż politura, oznacza to, że kupiliśmy wosk o zbyt jasnym odcieniu).

wosk
Jeżeli na meblu nie ma przebarwień a dużo jest drobniutkich szparek lub uszkodzeń zamiast kremu lepiej użyć "Pasty woskowej" (Syntilor) lub "Wosku barwiącego do konserwacji mebli zabytkowych" (Liberon) kolor dobieramy jak wyżej. Pasty zawierają więcej twardych wosków i lepiej maskują głębsze zadrapania.


Powierzchnię mebla w dobrym stanie odświeżamy "Odnawiaczem do lakieru" (Starwax). Nazwa myli, lecz przeznaczony jest zarówno do mebli lakierowanych jak i politurowanych, zawiera olejek terpentynowy i płynny wosk, jest bezbarwny - wybłyszcza powierzchnię i pogłębia barwę.
Przed przystąpieniem do odświeżania powierzchni (szczególnie blatów stolików) warto usunąć z niej zabrudzenia powstałe od wody, herbaty z cukrem i innych środków spożywczych. Usuwamy je miękką lekko wilgotną szmatką i natychmiast wycieramy do sucha flanelą. 

powrót do strony głównej 

 
[an error occurred while processing this directive] Copyright © 2005 - 2010 A VISTA Aktualizacja maj 2006

  
Wykorzystanie tekstów, ich fragmentów lub zdjęć z serwisu www.renowacja-antykow.pl do przedruku lub publikacji na innych stronach internetowych wymaga zgody autora niniejszego serwisu.